TEKNOLOJİMİZ Geri

STOEGER ATALETLİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

Birinci Aşama : Fişek Alma

Mekanizma gövde içine girdiğinde, döner kafa köstek pimi, mekanizma gövdesinin içindeki kavisli bir kanal boyunca ilerler ve mekanizma kafasını döndürerek çelik namlu başlığına geçmesini sağlar. Tetik grubu yan sacı aşağı iner ve silahın horozunun kurulduğunu gösterir.

İkinci Aşama : Ateş Etme

Tetik çekildiğinde, tüfeğin mekanizma gövdesi dışındaki tüm parçaları geriye gider. Mekanizma gövdesi içinde bulunan ve tüfeğin geri kalan kısımlarına kıyasla ileri giden kavisli kanal, döner kafa köstek pimine dayanır ve mekanizma kafasını çelik namlu başilığına daha çok iter. Ayni zamanda döner kafa yayı, mekanizma kafası ile gövdesi arasında sıkıştırılır. Tetik grubu yan sacı yukarı çıkar ve bir fişeğin şarjörden fişek kaşığına alinmasını sağlar.

Üçüncü Aşama : Geri Tepme

Geri tepme sürecinin sonuna doğru, fişek yatağının basıncı güvenli bir düzeye iner ve tufeğin geri tepme hareketi yavaşlar. Sıkıştırılmış döner kafa yayı, mekanizma gövdesini geriye iter, böylece döner mekanizma kafası açılır, ateşlenen fişeğin kovanı, fişek yatağından çıkarılır ve fişek fırlatıcıya çekilir.

Dördüncü Aşama : Kovanın Atılması

Boş kovan gövdeden dışarı atılırken, hareket eden mekanizmanın enerjisi, horozu tekrar kurar ve şarjör borusunun üzerindeki icra yayını sıkıştırır. Sonra icra yayı, mekanizma gövdesini ileri iter, şarjordeki yeni kovan atım pozisyonuna getirilir ve fişek yatağına sürülmüş olur. Böylece tüfek bir saniyeden az bir sürede tekrar ateşlemeye hazır olur!